Kıbrıs Tatil için bir cennet
31 Ağustos 2012 – 06:04 | One Comment

Dört mevsim güneş aldığı için yaz sezonu oldukça uzun olan Kıbrıs’ın birçok noktasında denize girmek mümkün. Birbirinden güzel plajlarıyla farklı seçenekler sunan Kuzey Kıbrıs sahilleri, altın sarısı kumu ve berrak deniziyle misafirlerini bekliyor.
İhtişamlı dünyası, misafirlerine …

Read the full story »
İzmir

Gezi rehberi

Kamp Yerleri

Tanıtım

Home » İstanbul, Gezi rehberi

Polonezköy

Submitted by on 30 Ağustos 2007 – 04:00No Comment

Şehirden uzaklaşmak bir nefes almak istediğinizde birçok alternatifiniz var. Bunlardan ilk akla gelenlerden biri Polonyalı köyü Polonezköy. Polonezköy’e yaklaşırken, zaten köy meydanına inen yolda içiniz ferahlamaya başlıyor. Doğayla başbaşa şehrin gürültüsünden uzak bir pazar sabahı… Keyifli bir kahvaltı ve doğada bir yürüyüş yapmak isteyenler için Polonezköy İstanbul’un yanıbaşında…

1842′de Polonya’nın işgali sırasında Osmanlı’ya sığınan Polonyalılar tarafından kurulan bu köy, şimdi villaları, otelleri, yeşil bahçeleri ile modern bir yerleşim. Eski adı Adampol olan Polonezköy, ev pansiyonculuğunun ilk geliştiği yörelerin başında geliyor. 1900′lerden beri Polonyalılar burada otel, pansiyon ve restoran işletiyor. Son yıllarda Türk işletmecilerin otellerinin sayısı da artmış.

Köy, çam, meşe, gürgen, köknar, kestane ve çam ağaçlarından oluşan bir orman içinde kurulu. Gözleriniz yeşile iyice doyuyor.

Polonezköy’ün cevizi, inciri, yaban böğürtleni, kestanesi meşhur. Ama şimdi kiraz mevsimi. Şehre dönerken mutlaka kiraz götürmek lazım.

Be Sociable, Share!

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.